Championship Show Results
21st October 2012

Our judges for the day:

Dogs – Spencer Houghton & Bitches – Mick Higgins
Referee - Mr Mike Mullen

Dog CC & BOS - Linda & Fred Wilkes' Ch Lynfryds Scaramouche
RDCC - Jo & Nigel Pollards' Amazon Eldorado At Whizzbean JW ShCM
BPD & BPIS - Alison Swains' Liason Rockstar
BVD & BVIS - Mycroft & Atkinsons' Ch Supeta's Wicked Wizard At Sonakint JW

Bitch CC & BIS - Debbie Parsons' Ottia Lady Gaga
RBCC & RBIS - Mesdames Caffel & Kavanaghs' Chocotaws Chip To Doberway JW
BPB & RBPIS - Lisa Schneiders' Shantock Aurora
BVB - Nicholl-Jones & Griffins' Lynfryds Some Like It Hot For Kyrica

Please scroll down to view all class results

Click here for show photos
(All photos are copyright - for a donation to our rescue fund you can have a copy
to use as you wish - please contact Yvonne or Darren)


Class 1 Minor Puppy Dog (3,0)

1. Jasprico Jazz Master Flash
2. Remesca's Vincenti
3. Jasprico Midnight Runner With Sharhyste

Class 2 Puppy Dog (3,0)

1. Liason Rockstar
2. Dronski's Amadeus
3. Sant Kreal Perun At Mattacane (Imp)

Class 3 Junior Dog (5)

1. Jojavik Paper Gangster
2. Zeloviak Endeavour JW
3. Cockneyoka Highlander JW
4. Jojavik Dumbledore
5. Otago Bold Ruler

Class 4 Yearling Dog (2,0)

1. Izralight Zorro JW ShCM
2. Monarkle Mad Bad Jack At Shalissa

Class 5 NoviceDog (2, 1W)

1. Dronski's Amadeus

Class 6 Undergraduate Dog (2, 1W)

1. Jarjarjinx True Grit

Class 7 Graduate Dog (1,1)

Class 8 Post Graduate Dog (7,2)

1. Jojavik The Heist
2. Ottia Captain Barbossa
3. Supeta's Clark Gable
4. Doberway Chito Achaffa JW ShCM
5. Woodbriar The Godfather At Arhmutts

Class 9 Mid Limit Dog (4,0)

1. Gylemuir Strathlochie
2. Trojanteam The Rockstar ShCM
3. Grafmax Louis Armstrong
4. Lebakker Tymur Taraz At Heathwaen

Class 10 Limit Dog (8,1)

1. Amazon Eldorado At Whizzbean JW ShCM
2. Freelance Collateral
3. Sharhyste Dark Perfection At Jasprico
4. Aritaur Cardinal Red At Jodaseen
5. Ashlain Makriammos JW ShCM
6. Amazon El Cid With Keljaygo

Class 11 Open Dog (8,1)

1. Ch Lynfryds Scaramouche
2. Supeta's Secret Wizard At Dronski JW
3. Ch Amazon El Torro JW
4. Zeloviak Incantation With Sherrebenca JW
5. Ch Amazon Russian Ice JW
6. Ir Ch Aritaur Tomahawk Marrillium ShCM

Class 12 Veteran Dog (4,0)

1. Ch Supeta's Wicked Wizard At Sonakint JW
2. Driftlands Fridays Child
3. Almeira Shadrak At Tomar JW ShCM
4. Road Sweeper Trigger At Cockneyoka

Class 25 The Royal Canin Have A Heart Award (18,2)
Judge: Paul Andre

1. Diamyst Wish Upon A Star JW ShCM
2. Aritaur Cardinal Red At Jodaseen
3. Izralight Zorro JW ShCM
4. Supeta's Winnie The Witch
5. Ch Janzins Jamelia JW ShCM
6. Remesca's Vida Loca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 13 Minor Puppy Bitch (9,0)

1. Ruzuna Blazing Amazing
2. Gylemuir Midnight Magic For Lynfryds
3. Gylemuir Midnight Mystique
4. Jojavik Koko Blush
5. Jasprico Koko Rico
6. Remesca's Vida Loca

Class 14 Puppy Bitch (8,2)

1. Shantock Aurora
2. Supeta's Jessie J Into Kyrica
3. Dronski Adele At Lintoya
4. Tom-Dober Stardust Marillium
5. Evalesco's Divine Trinity
6. Ruzuna Blazing Anahera Being Late Again

Class 15 Junior Bitch (6,0)

1. Krieger's Va Va Voom
2. Aritaur Enchante
3. Jojavik Wizadora
4. Otago Airs And Graces
5. Izralight Queen Of Hearts
6. Aritaur Dita Von Teese

Class 16 Yearling Bitch (5,0)

1. Jojavik Molly Mobster JW
2. Remesca Perfect Timing At Dabells JW
3. Tuwos Jackie 'O' At Dronski
4. Eilan Fabulous Frieda (Imp)
5. Supeta's Winnie The Witch

Class 17 Novice Bitch (4,0)

1. Gylemuir Midnight Mystique
2. Tom-Dober Stardust Marillium
3. Ruzuna Blazing Anahera Being Late Again
4. Grafmax Ninette De Valois

Class 18 Under Graduate Bitch (5,0)

1. Otago Fuzzy Logic
2. Ourouse Shabby Chic With Martifers
3. Trojanteam Show Stopper ShCM
4. Supeta's Witchfire
5. Monarkle Halfpenny Dancer

Class 19 Graduate Bitch (6,2)

1. Sharhyste Storm Angel
2. Ourouse Shabby Chic With Martifers
3. Trojanteam Show Stopper ShCM
4. Woodbriar Fire Fly

Class 20 Post Graduate Bitch (11,0)

1. Ottia Lady Gaga
2. Ourouse Miss Moneypenni JW
3. Cockneyoka Mauna-Loa
4. Supeta's Swing Out Sister At Mattacane
5. Lateagain Jazz's Delight
6. Lateagain Sassperella Star At Shalissa


Class 21 Mid Limit Bitch (6,0)

1. Demorgothcal's Allure
2. Khazaddum Forsaken
3. Jojavik Junkie Slip
4. Amazon Ice Cold In Alice For Tomar
5. Woodbriar Angel Eyes
6. Nearctic Sister Of The Water

Class 22 Limit Bitch (8,0)

1. Chocotaws Chip To Doberway JW
2. Supeta's Grace Kelly Of Osterag
3. Diamyst Wish Upon A Star JW ShCM
4. Lynfryds Paloma Faith At Sonomara
5. Ashlain Kazaviti JW ShCM
6. Roblore Bebopalula

Class 23 Open Bitch (9,3)

1. Supeta's Feels Like Heaven At Zuffenhausen JW ShCM
2. Jaegerson Hell N Reddy JW
3. Ch Amazon Russian Romance JW
4. Ch Nearctic Madam Pomfrey JW ShCM
5. Otago Pina Fria
6. Newfords Just Dance

Class 24 Veteran Bitch (7,1)

1. Lynfryds Some Like It Hot For Kyrica
2. Ch/Ir Ch Vanhallen Black Velvet With Darkiss JW
3. Heathwaens Dream Machine
4. Ch Trystorme In Association With Ashlain JW ShCM
5. Lux Ch Jokamily Schimeel At Amious JW ShCM
6. Rocksands Infra-Red At Philmont ShCM