Open Show Results – 28th January 2007

Our judges for the day:
Breed - Julie Snell (Chibora) Obedience - John Walker (Sizlin)

Best Dog & BIS ~ Mr & Mrs Thornes' Sibovelds Sauron At Rocksands JW ShCM
Res. Best Dog ~ Martin Horgan & Jay Kershaws' Aritaur Nominator
Best Puppy Dog & BPIS ~ Mr Potts & Miss Caseys' Miavaientinas Zeus

Best Bitch & RBIS ~ Kathy Bonceys' Ourouse She's Chic JW
Res. Best Bitch ~ Dawn Bantons' Vanhallen Black Velvet With Darkiss
Best Puppy Bitch & RBPIS ~ Mrs Firms' Branch House French Lace

Best Veteran In Show ~ Eileen Matthews' Ch. Othertons Country Gent

Best Obedience Partnership ~ Lee Champion & Remesca Reach For The Sky

Please scroll down to view all class results & photo link


 


Class 1 Minor Puppy Dog (4)

1 Miavaientinas Zeus
2 Ebrill Brownie Points From Merrydobe
3 Ourouse Riff Raff

Class 2 Puppy Dog (3)

1 Memphis Dreemachine
2 Domoniques Fire Blaze

Class 3 Junior Dog (7)

1 Aritaur Nominator
2 Ebrill Gimmeabreak
3 Driftlands Fridays Child

Class 4 Novice Dog (6)

1 Memphis Dreemachine
2 Ebrill Gimmeabreak
3 Ourouse Riff Raff

Class 5 Graduate Dog (5)

1 Ebrill Gimmeabreak
2 Driftlands Fridays Child
3 Janzins Loose Cannon

Class 6 Post Graduate Dog (2)

1 Tuwin Reddy To Rumble JW
2 Ferrero Chocolate Soldier JW

Class 7 Limit Dog (4)

1 Sibovelds Sauron At Rocksands JW ShCM
2 Tallowah The Upsetter
3 Kateamead Limited Edtion

Class 8 Open Dog (2)

1 Ch. Amazon Under Fire At Liason
2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 9 Minor Puppy Bitch (8)

1 Branch House French Lace
2 Ourouse Forget Me Not
3 Ebrill Smartie Pants

Class 10 Puppy Bitch (6)

1 Jaegerson Hot Gossip
2 Iraam Diamond Diva Of Truvel
3 Jorazan Crime Of Passion

Class 11 Junior Bitch (3)

1 Janzins Femme Fatale
2 Amazon Pussygalore JW

Class 12 Novice Bitch (3)

1 Ourouse Forget Me Not
2

Class 13 Graduate Bitch (9)

1 Vanhallen Black Velvet With Darkiss
2 Ourouse Promises JW
3 Heathwaens Dream Machine

Class 14 Post Graduate Bitch (6)

1 Rocksands Maggie May
2 Manzart Lady Godiva
3 Ulneswalton Star Dreamer

Class 15 Limit Bitch (3)

1 Ourouse She's Chic JW
2 Kateamead Tutti Frutti
3 Aritaur Electra At Heathwaen

Class 16 Open Bitch (4)

1 Aritaur Kalina
2 Jokamily Schimeel At Amious JW ShCM
3 Jowendys Gifted And Black At Tallowah

Class 17 Veteran Dog & Bitch (4)

1 Ch. Othertons Country Gent
2 Kateamead Pina Colada JW ShCM
3 Michcar Ready To Rumble For Janzin

Class 18 Special Restricted Colour
Dog & Bitch (2)



3

Class 19 Special Working Dog & Bitch (0)

1
2
3

Class 20 Special Pre-Beginners Dog & Bitch (7)
1 Chaanrose Get-Oh-Fabulous
2 Jandaya Let's Dance
3 Transure Liston Lite On His Toes
4 Veederhall Raquel At Vonjamia

Class 21 Pre-Beginners Dog & Bitch (2)
1 Chaanrose Get-Oh-Fabulous

Class 22 Beginners Dog & Bitch (2)
Training Rounds

Class 23 Novice Dog & Bitch (5)
1 Evannas Sambucus
2 Bashful Dancer
3 Aritaue Electra At Heathwaen

Class 24 Special Class A Dog & Bitch (3)
1 Remesca Reach For The Sky
2 Evannas Sambucus

 

Click here to view photographs of the top winners