Open Show Results – 24th January 2010

Our judges for the day:
Breed - Andy Davison ~ Obedience - Sue Brown

Best Dog & BIS ~ Tali Creme's Izralight New Year Dream JW
Res. Best Dog ~ Mr S Harding's Transure Liston Lite On His Toes
Best Puppy Dog ~ Mesdames Cairns & Mycroft's Supeta's Al Pacino At Forestivories


Best Bitch & RBIS ~ Karen & Andy Wedgbury's Demorgothcal's Allure
Res. Best Bitch ~ Sue Mycroft's Supeta's Witchqueen JW ShCM
Best Puppy Bitch & BPIS ~Carol Smith's Remesca What Eva

Best Veteran In Show ~ Sue Mycroft's Jowendy's Enuf Said For Supeta

Best Obedience Partnership ~ Mr S Harding & Transure Liston Lite On His Toes

Please scroll down to view all class results & photo link


Class 1 Minor Puppy Dog (4,1)

1 Ottia Mungo Jerry
2 Jaegerson Man In The Mirror
3 Grafmax Louis Armstrong

Class 2 Puppy Dog (3)

1 Supeta's Al Pacino At Forestivories
2 Grafmax Louis Armstrong
3 Krieger Ring Master

Class 3 Junior Dog (3)

1 Amazon The Kandy Man
2 Grafmax Louis Armstrong
3 Krieger Ring Master

Class 4 Yearling Dog (3)

1 Amazon Eldorado At Whizzbean JW
2 Amazon The Kandy Man
3 Supeta's Got A Feeling

Class 5 Novice Dog (3,1)

1 Ottia Mungo Jerry
2 Grafmax Louis Armstrong

Class 6 Graduate Dog (3)

1 Transure Liston Lite On His Toes
2 Amazon The Kandy Man
3 Supeta's Tayler's Design At Zuffenhausen

Class 7 Post Graduate Dog (1)

1 Zeloviak Invincible JW

Class 8 Limit Dog (1)

1 Krieger Major Duomo At Heathwaen JW
2

Class 9 Open Dog (5,2)

1 Izralight New Year Dream JW
2 Amious Ruff Diamond
3 Leibwache Al Capone

Class 10 Veteran Dog (0)


2

Class 11 Minor Puppy Bitch (6,1)

1 Lateagain Jazz Delight
2 Jaegerson You Rock My World
3 Perfect Scoundrel At Martifers

Class 12 Puppy Bitch (7,1)

1 Remesca What Eva
2 Newford Valencia
3 Trojanteam Icon Von Sizlin

Class 13 Junior Bitch (8,2)

1 Newford Valencia
2 Trojanteam Icon Von Sizlin
3 Supeta's Top Totty

Class 14 Yearling Bitch (5,1)

1 Demorgothcal's Allure
2 Supeta's Feels Like Heaven At Zuffenhausen JW
3 Jojavik Blousey Brown JW

Class 15 Novice Bitch (4,1)

1 Perfect Scoundrel At Martifers
2 Grafmax Ella Fitzgerald
3 Supeta's Greta Garbo

Class 16 Graduate Bitch (2)

1 Demorgothcal's Allure
2 Amazon Sweet Sweet Kandy To Baikel

Class 17 Post GraduateBitch (1)

1 Otherton Maybe Hot At Whizzbean

Class 18 Limit Bitch (3,1)

1 Izralight Rock With You
2 Heathwaen's Dream Machine

Class 19 Open Bitch (4)

1 Supeta's Witchqueen JW ShCM
2 Leibwache Sunset Stripper
3 Otherton Rubies R Red At Whizzbean

Class 20 Veteran Bitch (2,1)

1 Jowendy's Enuf Said For Supeta

3

Class 21 Special Pre-Pre-Beginners (4,1)
1 Jaegerson You Rock My World
2 Hikays Blissful Rumour
3 Demorgothcal's Allure

Class 22 Special Pre-Beginners (7,3)
1 Hikays Blissful Rumour
2 Grafmax Louis Armstrong
3 Jaegerson Hell N Reddy JW


Class 23 Special Beginners (4,2)
1 Chaanrose Get-Oh-Fabulous
2 Aritaur Electra At Heathwaen

Class 24 Special Novice (4)
1 Evannus Sambucus
2 Transure Liston Lite On His Toes
3 Chaanrose Get-Oh-Fabulous

Class 25 Special Class A (3,1)
1 Transure Liston Lite On His Toes
2 Ch Supeta's Lyin Eyes For Sizlin JW

 

Click here to view photographs of the top winners