Open Show Results – 6th May 2007

Our judges for the day:
Breed - Ivan Ould Obedience - Mike Butterworth

Best Dog & BIS ~ Tali Cremes' Izralight New Year Dream
Res. Best Dog ~ Sue Mycrofts' Supeta's Wicked Wizard At Sonakint JW
Best Puppy Dog & RBPIS ~ Evans, Byrne & Butlers' Amazon Talk Of The Devil

Best Bitch & RBIS ~ Rosie Lanes' Chaanrose Get-Oh-Fabulous
Res. Best Bitch ~ Steve & Tracey Bostocks' Mavson Plum Lady
Best Puppy Bitch & BPIS ~ Judith Balshaws' Janzins Jamelia

Best Veteran In Show ~ Eileen Matthews' Ch. Othertons Country Gent

Best Obedience Partnership ~ Anthony Evans & Bashful Dancer

Please scroll down to view all class results & photo link


 

Class 1 Minor Puppy Dog (2)

1 Amazon Talk Of The Devil
2
3

Class 2 Puppy Dog (4)

1 Ebrill Chip On His Shoulder
2 Ebrill Brownie Points From Merrydobe

Class 3 Junior Dog (5)

1 Ebrill Gimmeabreak
2 Memphis Dreemachine
3 Janzins Loose Cannon

Class 4 Yearling Dog (4)

1 Izralight New Year Dream
2 Remesca Maestro
3 Driftlands Fridays Child

Class 5 Novice Dog (3)

1 Memphis Dreemachine

3

Class 6 Graduate Dog (4)

1 Ebrill Gimmeabreak
2 Remesca Maestro
3 Driftlands Fridays Child

Class 7 Post Graduate Dog (3)

1 Aritaur Nominator
2 Arbrodin Knight Of Legacy JW

Class 8 Limit Dog (1)



Class 9 Open Dog (3)

1 Supeta's Wicked Wizard At Sonakint JW
2 Amazon Coldplay JW

Class 10 Veteran Dog (3)

1 Ch Othertons Country Gent
2 Remesca Best Kept Secret At Mavson

 

 

 

 

 

Class 11 Minor Puppy Bitch (2)

1 Janzins Jamelia
2

Class 12 Puppy Bitch (3)

1 Ebrill Smartie Pants

Class 13 Junior Bitch (7)

1 Mavson Plum Lady
2 Supeta's C'est La Vie For Kaistart
3 Izralight New Year Wishes

Class 14 Yearling Bitch (3)

1 Izralight New Year Wishes
2 Nytbonn's Ice Kandy

Class 15 Novice Bitch (2)

1 Ebrill Smartie Pants
2 Jorazan Crime Of Passion

Class 16 Graduate Bitch (3)

1 Jorazan Crime Of Passion
2 Supeta's Witchqueen JW

Class 17 Post Graduate Bitch (3)

1 Heathwaen's Dream Machine
2 Vanhallen Black Velvet With Darkiss
3 Jakarta Spin Spin Sugar JW

Class 18 Limit Bitch (4)

1 Kitado Born Of A Knight
2 Jowendys Gifted And Black At Tallowah
3 Athena Anything's Possible

Class 19 Open Bitch (6)

1 Chaanrose Get-Oh-Fabulous
2 Jowendys Enuf Said For Supeta
3 Ch Amazon She Will Be Loved JW

Class 20 Veteran Bitch (2)

1 Ir.Ch Amazon Love Potion At Arbrodin

3

 

 

 

 


Class 21 Special Pre-Pre-Beginners Dog & Bitch (5)
1 Janzins Jamelia
2 Jaegerson Imagination
3 Supeta's Femme Fatale
4 Ebrill Chip On His Shoulder

Class 22 Special Pre-Beginners Dog & Bitch (5)
1 Kitado Born Of A Knight
2 Athena Anything's Possible
3 Heathwaen's Dream Machine
4 Driftlands Fridays Child

Class 23 Special Beginners Dog & Bitch (3)
1 Kitado Born Of A Knight
2 Chaanrose Get-Oh-Fabulous
3 Athena Anything's Possible

Class 24 Special Novice Dog & Bitch (6)
1 Bashful Dancer
2 Kitado Born Of A Knight
3 Aritaur Electra At Heathwaen
4 Chaanrose Get-Oh-Fabulous

Class 25 Special Class A Dog & Bitch (2)
Withdrawn

 

Click here to view photographs of the top winners