Open Show Results – 4th May 2008

Our judges for the day:
Breed - Jeanne Walker Obedience - Marcia Mannings-Smith

Best Dog & BIS ~ Mr & Mrs Kindleysides' Janzins Loose Cannon
Res. Best Dog ~ Tom & Maggie Pittendrighs' Almeira Shadrak At Tomar JW ShCM
Best Puppy Dog & RBPIS ~ Martin & Jenny Sharps' Martifers Stop The Press

Best Bitch & RBIS ~ Judith Balshaws' Janzins Jamelia JW
Res. Best Bitch ~ Alison Swains' Janzins Fire Cracker At Liason
Best Puppy Bitch & BPIS ~ Jackie Whites' Martifers Page Three Girl

Best Veteran In Show ~ Steve & Tracey Bostocks' Remesca Best Kept Secret At Mavson

Best Obedience Partnership ~ Mr Harding & Transure Liston Lite On His Toes

Please scroll down to view all class results & photo link


 

Class 1 Minor Puppy Dog (3)

1 Zeloviak Invincible
2 Kitado Shadowfox Of Jeradobe
3

Class 2 Puppy Dog (1)

1Martifers Stop The Press

Class 3 Junior Dog (4)

1 Estridge Jacinto
2 Krieger Major Duomo At Heathwaen
3 Trojanteam The Bradster

Class 4 Yearling Dog (3)

1 Estridge Jacinto
2 Amazon Rogue Deville
3

Class 5 Novice Dog (1)



3

Class 6 Graduate Dog (1)

1 Janzins Loose Cannon

Class 7 Post Graduate Dog (1)

1 Driftlands Fridays Child

Class 8 Limit Dog (6)

1 Izralight New Year Dream JW
2 Mianna He Who Dares At Galeric ShCM
3 Martifers The Joker JW

Class 9 Open Dog (1)

1 Almeira Shadrak At Tomar JW ShCM
2

Class 10 Veteran Dog (3)

1 Remesca Best Kept Secret At Mavson
2

 

 

 

 

 

Class 11 Minor Puppy Bitch (0)


2

Class 12 Puppy Bitch (2)

1 Martifers Page Three Girl
2 Martifers Hot Off The Press

Class 13 Junior Bitch (7)

1 Janzins Fire Cracker At Liason
2 Lynfryds Raspberry Beret
3 Leibwache Sunset Stripper

Class 14 Yearling Bitch (5)

1 Janzins Jamelia JW
2 Aritaur Rhapsody
3 Izralight Rock With You

Class 15 Novice Bitch (7)

1 Otherton Maybe Hot At Whizzbean
2 Martifers Page Three Girl
3 Supeta's Femme Fatale

Class 16 Graduate Bitch (1)


2

Class 17 Post Graduate Bitch (5)

1 Izralight New Year Wishes JW
2 Mavson Plum Lady
3 Nytbonn's Ice Kandy

Class 18 Limit Bitch (4)

1 Otherton Rubies R Red At Wizzbean

Class 19 Open Bitch (6)

1 Jaegerson Imagination JW
2 Jokamily Schimeel At Amious JW ShCM
3 Nytbonn's Ice Kandy

Class 20 Veteran Bitch (2)

1 Ir.Ch Amazon Love Potion At Arbrodin

3

 

 

 

 


Class 21 Special Pre-Pre-Beginners Dog & Bitch (2)
1 Fahrenheit Mercedes
2 Kitado Shadowfox Of Jeradobe

Class 22 Special Pre-Beginners Dog & Bitch (4)
1 Transure Liston Lite On His Toes
2 Supeta's Femme Fatale
3 Veederhall Raquel At Vonjamia


Class 23 Special Beginners Dog & Bitch (5)
1 Piper Lily
2 Transure Liston Lite On His Toes
3 Veederhall Raquel At Vonjamia

Class 24 Special Novice Dog & Bitch (3)
1 Piper Lily
2 Bashful Dancer

Class 25 Special Class A Dog & Bitch (0)

 

Click here to view photographs of the top winners