Open Show Results – 16th May 2010

Our judges for the day:
Breed - Ken LeBez ~ Obedience - Margaret Pugh

Best Dog & BIS ~ Mr & Mrs Thorne's Ch. Sibovelds Sauron At Rocksands JW ShCM
Reserve Best Dog & RBIS ~ Jo & Nigel Pollard's Amazon Eldorado At Whizzbean JW ShCM
Best Puppy Dog & RBPIS ~ James & Goscomb's Jaegerson Man In The Mirror

Best Bitch & BOS ~ Eileen & Mick Matthew's Heathwaen's Dream Machine
Reserve Best Bitch ~ Karen & Andy Wedgbury's Demorgothcal's Allure
Best Puppy Bitch & BPIS ~ Evans & Thompson's Amazon Stormy Romance

Best Veteran In Show ~ Sue Mycroft's Ch. Supeta's Witchy Woman JW

Best Obedience Partnership ~ Mark Connerley & Evannas Sambucus BH

Please scroll down to view all class results & photo link


Class 1 Minor Puppy Dog (3,2)

1 Freelance Collateral
2
3

Class 2 Puppy Dog (2)

1 Jaegerson Man In The Mirror
2 Ottia Mungo Jerry

Class 3 Junior Dog (3)

1 Supeta's Al Pacino At Forestivorys
2 Grafmax Louis Armstrong
3 Amazon Russian Ice

Class 4 Yearling Dog (2)

1 Grafmax Louis Armstrong
2 Amazon The Kandy Man
3

Class 5 Novice Dog (3)

1 Grafmax Louis Armstrong
2 Ottia Mungo Jerry
3 Amazon Russian Ice

Class 6 Graduate Dog (4)

1 Amazon Eldorado At Whizzbean JW ShCM
2 Supeta's Tayler's Dezign At Zuffenhausen
3 Grafmax Louis Armstrong

Class 7 Post Graduate Dog (3,1)

1 Amazon The Kandy Man
2 Transure Liston Lite On His Toes

Class 8 Limit Dog (3)

1 Supeta's Got A Feeling
2 Zeloviak Invincible JW
3 Driftlands Fridays Child

Class 9 Open Dog (7)

1ChSibovelds Sauron At Rocksands JW ShCM
2 Amazon El Torro JW
3 Leibwache Al Capone

Class 10 Veteran Dog (0)


2

Class 11 Minor Puppy Bitch (3,2)

1 Amazon Stormy Romance
2

Class 12 Puppy Bitch (3)

1 Trojanteam France
2 Jaegerson You Rock My World
3 Jodaseen Honey Ryder

Class 13 Junior Bitch (4)

1 Remesca What Eva
2 Amazon Ice Cold In Alice For Tomar
3 Supeta's Greta Garbo

Class 14 Yearling Bitch (4)

1 Nerak Sweepstake JW
2 Supeta's Top Totty
3 Amazon Ice Cold In Alice For Tomar

Class 15 Novice Bitch (4)

1 Amazon Stormy Romance
2 Remesca What Eva
3 Supeta's Greta Garbo

Class 16 Graduate Bitch (6,1)

1 Demorgothcal's Allure
2 Remesca What Eva
3 Trojanteam Icon Von Sizlin

Class 17 Post GraduateBitch (3)

1 Grosvenor The Celebrity At Mytanamy
2 Otherton Maybe Hot At Whizzbean
3 Trojanteam Dad And Me

Class 18 Limit Bitch (3,1)

1 Supeta's Feels Like Heaven At Zuffenhausen JW
2 Millwood Thin Lizzy
3

Class 19 Open Bitch (8,1)

1 Heathwaen's Dream Machine
2 Amazon Sydique JW
3 Supeta's Witchqueen JW ShCM

Class 20 Veteran Bitch (2,1)

1 Ch Supeta's Witchy Woman JW

3

Class 21 Special Pre-Pre-Beginners (1)
1 Trojanteam Icon Von Sizlin

Class 22 Special Pre-Beginners (8)
1 Jaegerson You Rock My World
2 Demorgothcal's Allure
3 Jaegerson Hell N Reddy JW

Class 23 Special Beginners (2)
1 Aritaur Electra At Heathwaen
2 Veederhall Raquel At Vonhamia

Class 24 Special Novice (3)
1 Transure Liston Lite On His Toes
2 Evannas Sambucus BH
3 Aritaur Electra At Heathwaen

Class 25 Special Class A (2)
1 Transure Liston Lite On His Toes
2 Evannas Sambucus BH

 

Photos available here