Open Show Results – 15th May 2011

Our judges for the day:
Breed - Marcia Cox ~ Obedience - Kath Lowe

Best Dog & BIS ~ Ian Walker & Angela Mason's Zeloviak Invincible JW
Reserve Best Dog & RBIS ~ Nancy & Clive Evans's Ch. Amazon El Torro JW
Best Puppy Dog & BPIS ~ Evans, Thompson, Wall & Butler's Amazon Armani

Best Bitch & BOS ~ Tim & Lita Lainchbury's Ashlain Kazaviti JW
Reserve Best Bitch ~ Debbie & Steve Robertson's Cockneyoka China Polly JW
Best Puppy Bitch & RBPIS ~ Mr & Mrs Underwood's Liason Ltanya

Best Veteran In Show ~ Sue Mycroft's Ch. Supeta's Witchy Woman JW

Best Obedience Partnership ~ Mark Connerley & Evannas Sambucus BH

Please scroll down to view all class results & photo link


Class 1 Minor Puppy Dog (4,2)

1 Amazon Armani (TAF)
2 Liason Labyrinth
3

Class 2 Puppy Dog (1)

1 Amazon Armani (TAF)

Class 3 Junior Dog (3,1)

1 Izralight Dizzie Rascale
2 Woodbriar The Godfather At Arhmutts

Class 4 Yearling Dog (3)

1 Ashlain Makriammos
2 Izralight Dizzie Rascale
3 Lateagain Captain Caos

Class 5 Novice Dog (2,2)

1 Amazon Armani (TAF)
2 Izralight Dizzie Rascal

Class 6 Graduate Dog (5)

1 Ourouse Bootlegger
2 Amazon The Kandy Man ShCM
3 Izralight Dizzie Rascale

Class 7 Post Graduate Dog (2)

1 Amazon The Kandy Man ShCM
2 Freelance Collateral

Class 8 Limit Dog (6,1)

1 Amazon Russian Ice
2 Cockneyoka Josey Wales
3 Amazon Eldorado At Whizzbean JW ShCM

Class 9 Open Dog (3)

1 Zeloviak Invincible JW
2 Ch Amazon El Torro JW
3 Nearctic Jack Spicer

Class 10 Veteran Dog (3)

1 Almeira Shadrack At Tomar JW ShCM
2 Supeta's Witch Doctor At Kaistart
3 Ch Amazon Under Fire At Liason

Class 11 Minor Puppy Bitch (6,1)

1 Liason Latanya
2 Amazon Russian Romance
3 Jaegerson The Heat Is On

Class 12 Puppy Bitch (2)

1 Sadari Shimmer
2 Ourouse Miss Moneypenni

Class 13 Junior Bitch (3)

1 Amazon Tease Me Please Me
2 Izralight Queen Latifah
3 Cockneyoka Mauna-Loa

Class 14 Yearling Bitch (5)

1 Ashlain Kazaviti JW
2 Jaegerson You Rock My World
3 Lateagain Jazz's Delight

Class 15 Novice Bitch (5,1)

1 Sadari Shimmer
2 Ourouse Miss Moneypenni
3 Izralight Queen Latifah

Class 16 Graduate Bitch (6,1)

1 Tronjheim Belladonna From Jojavik JW
2 Supeta's Greta Garbo
3 Lateagain Sassperella Star

Class 17 Post GraduateBitch (4,2)

1 Demorgothcal's Allure
2 Krieger Razzle Dazzle

Class 18 Limit Bitch (8,1)

1 Cockneyoka China Polly JW
2 Amazon Stormy Romance JW
3 Zeloviak Inquisition JW

Class 19 Open Bitch (4,1)

1 Amazon Kandy Kisses JW
2 Supeta's Feels Like Heaven At Zuffenhausen JW
3 Ch Janzins Jamelia JW ShCM

Class 20 Veteran Bitch (3)

1 Ch Supeta's Witchy Woman JW
2 Izralight Sky's The Limit
3 Kaistart Born To Boogie

Class 21 Special Pre-Pre-Beginners (3)
1 Jaegerson Hell 'N' Reddy JW
2 Amazon Ice Cold In Alice For Tomar
3 Woodbriar The Godfather At Arhmutts

Class 22 Special Pre-Beginners (6,1)
1 Demorgothcal's Allure
2 Jaegerson You Rock My World
3 Veederhall Raquel At Vonjamia
4 Supeta's Feels Like Heaven At Zuffenhausen JW
5 Heathwaen's Dream Machine

Class 23 Special Beginners (2,1)
1 Veederhall Raquel At Vonjamia

Class 24 Special Novice (0)

Class 25 Special Class A (1)
1 Evannas Sambucus BH

 

Photos available here