Open Show Results – 12th May 2012

Our judges for the day:
Breed - Joy Galbraith ~ Obedience - Joy Taylor

Best Dog & BOS ~ Debbie & Steve Robertson's Cockneyoka Josey Wales
Reserve Best Dog ~ Tim & Lita Lainchbury's Ashlain Makriammos JW
Best Puppy Dog & RBPIS ~ Eloise Atkinson's Supeta's Jimi Hendrix At Sonakint

Best Bitch & BIS ~ Tim & Lita Lainchbury's Ch Trystorme In Association With Ashlain
Reserve Best Bitch & RBIS ~ Nicky Walton's Remesca Perfect Timing At Dabells
Best Puppy Bitch & BPIS ~ Sharp & Boncey's Ourouse Shabby Chic With Martifers

Best Veteran In Show ~ Tim & Lita Lainchbury's Ch Trystorme In Association With Ashlain

Best Obedience Partnership ~ Lyn Hunter & Supeta's Billie Holiday At Springcurl

Please scroll down to view all class results & photo link


Class 1 Minor Puppy Dog (8,2)

1 Supeta's Jimi Hendrix At Sonakint
2 Jojavik Pinball Wizard
3 Jojavik Dumbledore

Class 2 Puppy Dog (3)

1 Cockneyoka Highlander
2 Jojavik Dumbledore 
3 Zeloviak Endeavour

Class 3 Junior Dog (3)

1 Monarkle Mad Bad Jack At Shalissa
2 Blaze of Lightening
3 Lebakker Tymur Taraz At Heathwaen

Class 4 Yearling Dog (1,1)

Class 5 Novice Dog (4)

1 Jojavik Pinball Wizard
2 Jojavik Dumbledore
3 Blaze Of Lightening

Class 6 Graduate Dog (3)

1 Krieger Ring Master
2 Ottia Captain Barbossa
3 Cockneyoka Highlander

Class 7 Post Graduate Dog (4)

1 Ashlain Makriammos JW
2 Korocolin Fernando
3 Amazon Armani JW

Class 8 Limit Dog (4,1)

1 Amazon Eldorado At Whizzbean JW ShCM
2 Amazon The Kandy Man ShCM
3 Swanwite Solo Edition

Class 9 Open Dog (4,1)

1 Cockneyoka Josey Wales
2 Supeta's Secret Wizard At Dronski JW
3 Italo Elite House (Imp)

Class 10 Veteran Dog (3,1)

1 Road Sweeper Trigger At Cockneyoka
2 Almeira Shadrak At Tomar JW ShCM

 

 

 

 

Class 11 Minor Puppy Bitch (4,1)

1 Zeloviak Atlantis At Whizzbean
2 Jojavik Molly Mobster
3 Supeta's Janis Joplin With Zuffenhausen

Class 12 Puppy Bitch (5,1)

1 Ourouse Shabby Chic With Martifers
2 Tuwos Jackie 'O' At Dronski
3 Amazon Cartier

Class 13 Junior Bitch (6)

1 Remesca Perfect Timing At Dabells
2 Kodam Full Stop
3 Cockneyoka Hi Society From Diego

Class 14 Yearling Bitch (5,2)

1 Ottia Lady Gaga
2 Ourouse Miss Moneypenni JW
3 Gaia Wot A Thriller For Monarkle

Class 15 Novice Bitch (7,2)

1 Ourouse Shabby Chic With Martifers
2 Tuwos Jackie 'O' At Dronski
3 Amazon Anouscka

Class 16 Graduate Bitch (5)

1 Remesca Perfect Timing At Dabells
2 Tuwos Jackie 'O' At Dronski
3 Cockneyoka Mauna-Loa

Class 17 Post GraduateBitch (4,1)

1 Lateagain Jazz's Delight
2 Amazon Ice Cold In Alice For Tomar
3 Ashlain Kazaviti JW

Class 18 Limit Bitch (5,2)

1 Tronjheim Belladonna From Jojavik JW ShCM
2 Trojanteam Icon Von Sizlin
3 Amazon Russian Romance JW

Class 19 Open Bitch (5,2)

1 Ch Gaindyke Eureka (Imp)
2 Supeta's Feels Like Heaven At Zuffenhausen JW
3 Amazon Stormy Romance JW

Class 20 Veteran Bitch (3)

1 Ch Trystorme In Association With Ashlain JW
2 Heathwaen's Dream Machine
3 Rocksands Infra-Red At Philmont ShCM

 

 

Class 21 Special Pre-Pre-Beginners (3,1)
1 Supeta's Billie Holiday At Springcurl
2 Jasdekoma Black Jack At Vonjamia

Class 22 Special Pre-Beginners (5,2)
1 Maggie Maggots
2 Karocolin Fernando
3 Amazon Ice Cold In Alice For Tomar

Class 23 Special Beginners (6,3)
1 Maggie Maggots
2 Veederhall Raquel At Vonjamia
3 Heathwaen's Dream Machine

Class 24 Special Novice (6,3)
1 Trojanteam Icon Von Sizlin
2 Karocolin Fernando
3 Veederhall Raquel At Vonjamia

Class 25 Special Class A (2,2)


 

Photos available here